Rain Bird DV 100 KK 1" mágnesszelep
RAIN BIRD El. mágnesszelep DV 100 24V 1” KK
- DV 100 1” KK elektromos mágnesszelep
- 1” (col) külső menetes (KM) csatlakozás
- Mágnesszelep ivóvízre, öntözésre, kiskertekre, parkokra
- 24V AC váltóáramú behúzómágnes, szolenoid
- Kiegyenlített nyomású membránnal a hosszú élettartamért
Rain Bird DV 100 KK 1" mágnesszelep
Rain Bird DV-100 típ. Mágnesszelep 24V 1"KK
- 1” 100-DV-MM elektromos mágnesszelep
- 24V AC váltóáramú mágnestekercs, szolenoid
Főbb tulajdonságai:
- Menete: 1 col külső menet (KM)
- Belső és külső kézi indító
- 24V-os öntöző vezérlő automatikához
- Kettős szőrözésű vezéráramlás (szolenoid szűrő és öntisztuló membránszűrő)
- Anyaga erős PVC
- A membrán tömítése szivárgásmentes
- Egybeépített szolenoid befogott vezérlőtűvel
- Elemes vezérlővel is megfelelő
- Felszerelhető egyenáramú impulzus behúzómágnes is (9 V DC szolenoid)
- Légtelenítő csavar a szelep átmosásához
- Rozsdamentes acél csavarok
- Átfolyásszabályzó nélkül
- Környezeti hőmérséklet: akár 43 °C –ig
Műszaki adatok:
- 100-DV-MM: 0,75-9,08 7m³/óra
- Nyomástartomány: 1-10,4 bar (23°C-on)
- Átfolyó vízmennyiség: 12,5-113,33 liter/perc
- Hőmérséklet: 43 °C-ig
A DV külső menetes szelep nem ajánlott 6,8 m³/óra átfolyás mellett.
Behúzómágnes műszaki adatai:
- 24VAC váltóáramú- 50Hz
- Kapcsolási áram: 0,30 A (7,2 VA)
- Üzemi áram: 0,19 A (4,6 VA)
Méretei:
-1” csatlakozás
-11,4 cm magas
-13,6 cm hosszú
-8,4 cm széles
Nyomásveszteség:
Átfolyó vízmennyiség m³/óra |
Nyomásveszteség (bar) |
0,75 |
0,15 |
1,00 |
0,17 |
2,00 |
0,19 |
5,00 |
0,31 |
7,50 |
0,48 |
9,08 |
0,60 |
Termékleírás:
A Rain Bird 1” 100-DV külső menetes elektromos mágnesszelep manapság a legelterjedtebb öntözést kisegítő eszköz kiskertek, kisebb öntözendő területek,parkok automata rendszerének kiépítésekor. Ezen típusú kiskerti rendszereknél ez a nyomás maximum 10 bar. Ivóvízről, fúrt kútról egyaránt működtethető. A Rain Bird amerikai cég törekszik a környezet védelmében is eljárni azzal, hogy minél több vizet spóroljunk meg, mellyel a pénztárcánk is igen csak jól jár. Szlogenjük az „intelligent use of water” (intelligens vízhasználat) is ezt tükrözi, folyamatosan fejlesztik termékeiket, hogy minél magasabb minőséget tudjanak biztosítani. A mágnesszelepnek akár tíz évig is biztosított a működése, ez alatt több tízezer nyitást és zárást hajhatunk rajta végre. A mágnesszelepet a vezérlőautomatika és öntözővíz nyomása együttesen működteti. A szelep alapból nyitott állapotban van. Az átfolyó vízmennyiség és nyomás könnyen szabályozható, ezáltal a mágnesszelep meghosszabbítja az öntöző rendszer élettartamát. Tiszta vizű rendszernél használjuk. Az öntöző kört könnyen lehet kézzel indítani, belső és külső kézi indítóval egyaránt rendelkezik. A DV típus nagy ellenállóképességű PVC műanyagból készült. A kiegyenlített nyomású membrán egy újonnan kifejlesztett technológia, mely alkalmazása során a szelep élettartamát jelentősen meghosszabbítja. Emellett nagy szerepet játszik a membránnál és szolenoidnál alkalmazott kettős szűrőrendszer is.
Működési elve:
A mágnesszelep működésének alapelvét a nyomáskiegyenlítés és az elektromágnesesség képezi. Ha kicsit részletesebben megnézzük, akkor felfedezhetünk egy membránt, amely elzárja a víz útját a szolenoid kamra bejáratánál. Zárt állapotban egy vasmag feszül neki a membránnak, amely ugyanakkora nyomást gyakorol a membránra, mint a víz, a membrán másik oldalán. Elektromosság hatására azonban a vasmag elmozdul az elektromágneses térben, így a megnyílik az út a víz előtt. Ha lekapcsoljuk az elektromos áramot, akkor egy erős rugó visszarántja a vasmagot az eredeti helyébe, és a membrán ismét elzárja a víz útját. A mágnesszelep természetesen kézzel is működtethető. Ez esetben egy kar elmozdításával nyithatjuk és zárhatjuk a szelepet. Elég akár az ¼-ét elfordítani a szolenoidnak a belső átfolyás érdekében. A szolenoid egybe van építve a befogott vezérlőtűvel. A mágnesszelep működésének megértése sok esetben segíthet a telepítés és a karbantartás során.
Hibaelhárítás:
A mágnesszelep szolenoidjának vagy membránjának meghibásodása esetén azokat könnyen, házilag is kicserélhetjük, hiszen kapható hozzá pótalkatrész, így nem kell egy teljesen új komplett készüléket vásárolnunk.
A tetején lévő 4 csavar kiszerelését követően könnyen le tudja venni a mágnesszelep tetejét, így egyszerűen ki lehet takarítani, meg lehet szerelni a készüléket.
Amikor az öntözőrendszer mágnesszelepe meghibásodik, érdemes utánajárni a probléma forrásának.
A mágnesszelep szolenoid része jellemzően akkor megy tönkre, ha télire elfelejtettük kikapcsolni az öntözőrendszer automatikáját és az szárazon továbbra is működteti a mágnesszelepet. Ha csak az elektronika megy tönkre, megoldható, hogy a szolenoidot cseréljük ki a ház cseréje nélkül.
A mechanikus meghibásodások az elektronikainál jóval gyakoribbak, legfőképp szennyeződések okozzák a problémát, mint például szennyezett víz vagy homok. Abban az esetben, ha nem zár a szelep, vagy zártan is átereszt, akkor a membránra rakódott szennyeződés okozza a gondot. Ilyenkor a vezérlőt áramtalanítsuk, zárjuk el a fő csapot, mivel nyomás alatt tilos szétszedni a rendszert. Többnyire átmosással javítható, ha mégsem javul, ajánlott egy új mágnesszelepet beszerezni.
Öntözéswebáruház Youtube csatorna